Roš chodeš červen 2024

V červnovém vydání měsíčníku Roš chodeš naleznete texty J. Kroutvora a J. Daníčka k úmrtí význačného pražského rodáka, profesora německé a srovnávací literatury na Yaleově univerzitě, spisovatele a překladatele Petera Demetze. ■■ Rozhovor poskytl Petr Karas, který v červnu po jedenácti letech končí ve funkci ředitele pražských Lauderových škol. ■■ Básník Miloš Doležal píše o potulce po stopách Franze Kafky a jeho oblíbeného strýce Siegfrieda, který žil Třešti, kam za ním Franz v létě rád jezdil. ■■ Historik Arno Pařík referuje o revitalizaci pozdně klasicistní synagogy v Budyni nad Ohří. Budova prošla náročnou obnovou exteriéru i interiéru a je přístupna veřejnosti. ■■ Malířka Zoja Cherkassky se narodila v Kyjevě, od patnácti let žije v Izraeli a ve svých obrazech reflektuje aktuální dění. V cyklu 7. říjen (z nějž přinášíme v červnovém čísle ukázky) zachytila v dílech, inspirovaných Picassovou Guernikou teroristický útok Hamásu. ■■ Na počátku května zemřela překladatelka Alena Bláhová, známá mj. skvělými převody textů Elieho Wiesela a Martina Bubera. Loučíme se s ní textem a několika básněmi Else Lasker-Schülerové, která patřila k jejím oblíbeným autorkám. ■■ V novém čísle zpravujeme o čtyřech výstavách v předolympijské Paříži, mj. o expozici fotografií reportéra Weegeeho, který se narodil roku 1899 v haličském městečku Zoločiv u Lvova v rodině Felligů. ■■ Recenzí s ukázkami představujeme knihu korespondence novinářky Mileny Jesenské. Zemřela před 80 lety v koncentračním táboře Ravensbrück a publikace zahrnuje i její dopisy z vězení. ■■ K aktuální situaci v Izraeli přináší pravidelný komentář Zbyněk Petráček. Nazval jej Boj o příběh Izraele a zabývá se protiizraelskou atmosférou na kampusech amerických univerzit. V novém čísle přinášíme i několik fotografií Karla Cudlína z jeho nedávné návštěvy bojujícího židovského státu. ■■ Recenze našeho slovenského spolupracovníka P. Salnera se tentokrát věnuje knize Kataríny Hradské o židovském školství na Slovensku. ■■ V červnovém čísle nechybějí pravidelné rubriky, ta kulturní je z velké části věnovaná programům k 100. výročí úmrtí Franze Kafky.

 

Měsíčník Roš chodeš zakoupíte za 50 Kč v několika pražských knihkupectvích (Academia na Václavském náměstí a na Národní třídě; Kalich v Jungmannově ulici; Oliva v Husově ulici; Knihkupectví Franze Kafky v Široké ulici; Primus ve Vězeňské ulici; v obchodě Jewish e-shop v Belgické ulici a ve vrátnici Nového židovského hřbitova u stanice metra Želivského.

Časopis lze snadno a výhodně předplatit u distributora Send na adrese www.send.cz, e-mail: send@send.cz, telefon 777 333 370. Roční předplatné stojí 600 Kč, půlroční 300 Kč. V elektronické podobě rozesílá měsíčník (za 500 Kč ročně) redakce – objednávejte na adrese roschodes@sefer.cz.

Rubrika Aktuality | Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Roš chodeš červen 2024

Možnost přidávání komentářů byla zrušena.